Návod k šťastiu? Urobte svoj domov trochu viac hyggelik

Šťastie, to je nastavenie mysle, ale aj prostredia, v ktorom žijeme. Severské národy sa dlhodobo umiestňujú na popredných priečkach v porovnávaní World Happiness Report (Správa o svetovom šťastí). Napriek nehostinnej klíme a dlhým zimným večerom sú Fíni, Nóri, Dáni či Islanďania dlhodobo v popredí. Preto sme sa pri hľadaní šťastného života pozreli na ich životy.

Jedným z dôvodov, ktorými svoju spokojnosť so životom vysvetľujú, sú ich nepreložiteľné slová. Tými vyjadrujú svoj životný štýl. Inšpirujú tým celý zvyšok sveta, Slovensko nevynímajúc.

Asi najznámejšie nepreložiteľné slovo je dánske hygge. Pôvodne nórsky výraz vyšperkovali Dáni do dokonalosti. Hygge (čítaj hű-ge)  charakterizuje útulnosť, pohodlie a pohostinnosť, ktoré tvoria pocit spokojnosti a dobrého žitia. Viac ako slovami ho vyjadríte aktivitami – a jeho význam narastá s tým, ako teploty vonku klesajú.

Hygge bolo slovom roku 2016 a je ešte stále živé. Koncept vedomej útulnosti pomáha prekonávať sivé dni a chladné, dlhé zimné večery. Do boja proti nim sa Dáni vyzbrojili spoločným posedením s priateľmi a rodinou, svetlom otvoreného ohňa v krboch, ale ešte častejšie sviečkami – veľa sviečkami. K tomu sa pripájajú jedlá, ktoré možno nemajú prívlastok fitness, ale skôr „comfort food“, čo sa voľne dá preložiť ako jedlá, ktoré zahrejú aj na duši. K rúra ešte teplá od pečenia čerstvých koláčov a buchiet, horúce kakao so šľahačkou a trochou škorice navrch a už zostáva len spoločne sa prikryť veľmi hrubou dekou a pustiť si maratón seriálov na Netflixe. Horúce kakao sa dá obmeniť horúcimi čajmi, či vareným vínom.

Hygge je svojim spôsobom otočenie nevýhody krátkych studených dní na výhodu. Namiesto depresie zo zimy jednoducho spomalíme, navštívime sa s priateľmi a rodinou, urobíme jedlo ktorého príprava trvá hodiny a skutočne si to užijeme. Temnotu presvietime sviečkami, nájdeme si čas na spoločenskú hru s deťmi na zemi, doprajeme si bez výčitiek niečo pre svoje pohodlie.

Mnoho ľudí sa v hygge našlo aj preto, že vďaka nemu získali čas sami pre seba. To môže byť ranných dvadsať minút jógy alebo meditácie, dlhšia prechádzka osamote v zime s vŕzgajcim snehom pod nohami a po nej horúca čokoláda pod dekou s knihou, ktorú celý rok odkladáme na neskôr.

Hygge sa nedá vynútiť. Dá sa ale vytvoriť prostredie a atmosféra, ktorá bude „hyggelig“, čo je prídavné meno od slova hygge. Takým prostredím je predovšetkým miesto, kde bývame. Pocit intímnosti, blízkosti s tými, ktorých máme radi a nachádzanie radosti v maličkostiach váš byt dokáže umocniť.

Tu je niekoľko tipov, ako na to:

Sviečky. A ešte viac sviečok. Pod slovom hyyge si väčšina ľudí predstaví prostredie osvetlené žiarou sviečok. A právom. Dáni spotrebujú najviac sviečok na obyvateľa v Európe a podnecujú útulnosť našou prirodzenou láskou k teplému svetlu ohňa. Bez ohľadu na to, ako dobre je bytový dom Rezidencia Palúdzka vybavený požiarnym systémom, ľudský faktor je vždy najväčším rizikom a tak vždy dbajte na to, aby od plameňa alebo prehorenej či náhodou prevrhnutej sviečky nemohol vzniknúť problém.

Prirodzené svetlo. Práve preto, že škandinávske zimy sú podobné tým liptovským – chladné, dlhé a s krátkou dobou denného svetla -využíva hygge maximum ponúkaného prirodzeného svetla. V Rezidencii Palúdzka sme sa tým inšpirovali a budova je orientovaná tak, aby sme toho prirodzeného svetla chytili cez deň čo najviac. Do bytu si starostlivo vyberajte lampy a umiestňujte ich tam, kde chcete, aby sa ľudia usadili a cítili príjemne. Teplé svetlo a dekoratívne lampy osvecujúce priestor zdola nahor menia izbu na priestor, kde sa každý cíti lepšie.

Drevo. Ak počasie nedovolí ísť do lesa pre nabitie sa energiou, je na čase pozvať les domov. Drevené podlahy, nábytok, dekorácie, obloženia. Moderné svetlé drevo mení priestor na teplejší a svetlejší a po tom, čo si ho obľúbili Škandinávci, si ho určite obľúbite tiež. Tmavé drevo zas dodáva pocit robustnosti k pastelovým farbám, čím sa navzájom nechávajú vyniknúť. 

Zákutie. Hoci nie sme medvede, práve v zime aj my prirodzene hľadáme miesto, kde sa „zakutrať“, sadnúť si do mäkkých vankúšov a prikryť sa chlpatou dekou s horúcim kakaom a dobrou knihou. Takéto zákutie (alebo po dánsky hyggekrog), mnohým bytom chýba, no myslite naň, keď si budete tvoriť svoj byt v Rezidencii Palúdzka na mieru. Určite neobanujete.

Knihy. Odpojenie sa od hluku bežných dní najlepšie utíši dobrá kniha. Hoci sa vo väčšine dnešných interiérov knižnica dostáva do strateného zabudnutia, Dáni svoje knihy vystavujú hrdo. Poličky, knižnice, aj celú izbu si vo svojom novom bývaní môžete vyzdobiť stovkami príbehov, inšpirácií a myšlienok ukrytých v knihách.

Teplé farby. Napriek tomuto tvrdeniu sa nedá o škandinávskom dizajne povedať, žeby bol gýčový. To je preto, že pri interiéri sa severské národy pozerajú nielen na to ako to bude vyzerať, ale aj na to, aký z toho budete mať pocit. Teplá neutrálna farebná paleta tvorí teplé a útulné prostredie. Zladené s doplnkami a pár extra vankúšmi získate hyggelik body naviac.

Dotyk. Pre Dánov je bývanie v interiéri pastvou nielen pre oči, ale aj pre dotyk. Až budete tvoriť svoj priestor pre život v Rezidencii Palúdzka, svojej izbe dodáte rovnováhu aj citlivou rôznorodosťou povrchov. Predstavte si, ako prsty prechádzajú po opracovanou dreve stola, dlaň po hebkom povrchu vankúša, či ako vykračujete po horúcej sprche na teplý koberec v kúpeľni. Tvorte svoj interiér s predstavivosťou pocitov, nielen chladnými rozumovými argumentmi – a váš byt bude mať od chladného tiež ďaleko.

Retro. Pekný retro kúsok nábytku sa do útulného priestoru priam pýta. Takéto doplnky hovoria príbeh, prinášajú kus nostalgie. Či už to je staré kreslo z babičkinej stodoly, zdedený obraz, ktorý bol doteraz schovaný v pivnici, alebo lavička na prezutie pre návštevu zo starožitníctva či blšieho trhu. Retro vyzerajúce kúsky sú na každom kroku. A vo vašom novom byte v Rezidencii Palúdzka sa budú vynímať skvelo.

Jednoduchosť. V jednoduchosti je krása. Hoci dávame deväť tipov na to, ako urobiť svoj domov viac hyggelik, najväčšou mantrou je to „nepreplácať“. Netvorte svoj domov pre nikoho iného, ako pre vás. V slove priestor si predstavíme vzdušnosť, nie miestnosti plné vecí. A priestor by mal byť na život, nie zberateľstvo či ukazovanie sa. Hygge domácnosť je prostá od extravagantnosti, gýčovosti a výstrelkov. Je to priestor, ktorý voláte domov a ktorý si predstavíte, keď budete v zhone denných starostí hľadať svoje útočisko na doplnenie energie.


Späť na blog

Na našej webovej stránke používame súbory cookies. Prezeraním našej webovej stránky súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Viac informácií.