Žite lagom: Ani veľa, ani málo. Tak akurát.

V našich Škandináviou inšpirovaných blogoch sme už navštívili Dánsko (hygge), Nórsko (friluftsliv) aj Fínsko (sisu). Je čas vydať sa do krajiny troch koruniek – Švédska. Ich nepreložiteľné slovo „lagom“ hovorí o tom nehromadiť v živote veci a je tak centrom čistého škandinávskeho interiérového dizajnu.

 

V samotnej podstate švédskej mysle je najlepšie riešenie situácie nie to ideálne, ale také, ktoré zachová harmóniu. Je to riešenie, v ktorom nepociťujeme nedostatok, ani pretlak a teda zostávame pokojní. To sa však netýka len vecí. Lagom dokážeme prejaviť v dekoráciách v byte, vo financiách, v prístupe k životnému prostrediu, v práci či v jedle.

Skúste v práci zaviezť „fika“ a zbaviť sa modly nadčasov

Posledné dve spomenuté majú dokonca svoje jedinečné slovo – fika. Jedná sa o malú pauzu v práci, kedy si s kolegami doprajete koláč či niečo sladké, kávu, alebo čaj. Trocha jedla, trocha práce. Tá sa rieši aj počas „fiky“, no v jej neformálnosti sa kladie dôraz na vypočutie všetkých a to, aby sa došlo ku zhode, s ktorou budú aspoň čiastočne súhlasiť všetci. Bez perverzností (vzhľadom na slovenský blízky ekvivalent tohto slova) skúste zaviesť „fika“ v práci aj vy. Všetci sa určite nadšene pridajú. Keď zistia, že je to o káve a sladkostiach, verte že nebudú nakoniec sklamaní. V jedle sa dá aplikovať lagom v pripomenutí si, že naše oči zjedia viac, než naše telo skutočne potrebuje – a tak si naložte o kus menšiu porciu, čo vám môže prospieť k zdravšiemu telu a lepšej postave.

Švédi v práci rozhodne nie sú zaháľačmi, no sú imúnni aj voči celosvetovému trendu nadčasov. Ich filozofia? Kto pracuje nadčasy, nepracuje efektívne. V práci sa snažia venovať tomu najpodstatnejšiemu a po nej – v štýle lagom – idú dobiť vnútorné baterky.
Lagom v našich domovoch – účelnosť a funkčnosť

Až budete zariaďovať svoj nový byt v Rezidencii Palúdzka, spomeňte si, ako sa dá lagom aplikovať v interiérovom dizajne. Je to koncept, ktorý nefandí „lapačom prachu“ či výstavkám suvenírov. Všetko, k čomu nemáte silný emocionálny vzťah, len zaberá miesto. Pozrite sa kriticky okolo seba a posúďte, či to potrebujete. Ako teda na to? Vyberte si funkčný nábytok, nechajte priestoru dýchať. Prestavte myseľ z „to sa môže hodiť“ na „bude sa to niekedy reálne hodiť?“ Nehromadiť lacné no rýchlo kaziace sa veci je ďalším pilierom. V lagom myslení si človek radšej priplatí, pretože vie, že praktická vec mu poslúži dlhšie a teda v prepočte na počet využití je nakoniec lacnejšia. Nevytvára sa pritom toľko odpadu, čo zas šetrí prírodu.

Keď už sme pri prírode – lagom dáva prednosť prírodným materiálom - najmä drevu, ale aj kameňu, prútiu, či kožušinám a nedeliteľnou súčasťou sú aj domové rastliny.

V interiérovom dizajne vám už iste napadlo, že lagom fandí neutrálnym farbám. No netvorte si predstavu sparťanského domova s drevenými lavicami. Pohodlie, ktoré si vystačí aj s málom – to sú vankúše, prikrývky, jednoducho – stále sa máte cítiť útulne. Potom už len v lagom domácnosti zapáľte sviečky, trávte tam čas s rodinou pri tvorbe domácich dekorácií, či s priateľmi pri jedle, ktoré uvaríte. Uvidíte, ako jednoducho sa dá zažiť striedme a jednoduché šťastie.

Recycling, upcycling a cycling

Švédi si na ukazovanie sa nepotrpia. Platí to od módy, cez autá, po majetky a domy. To, čo robia, robia pre svoje vnútorné šťastie a nie uznanie, pochvalu či závisť iných. „Tak akurát“ pre nich znamená aj nezaťažovať prírodu, k čomu ich vedie dokonalý systém recyklácie. A čo vy – separujete doma odpad? Tu to však nekončí. Opravovanie pokazených vecí a upcycling – nové použitie starých vecí iným spôsobom, je hitom, z ktorého sa stáva životný štýl. A nakoniec – cycling. Napriek klíme cestujú na bicykloch veľa a radi. Aj tu platí, že funkčnosť je nad okázalosťou – takže vo švédskom cyklistickom svete platí heslo – hlavne že to jazdí. S bytom v Rezidencii Palúdzka tento životný štýl zavediete ľahko: Neďaleký cyklochodník aj cyklotrasa centrom mesta vás dovedie do každej časti Liptovského Mikuláša týmto fit a ekologickým spôsobom vždy, keď to počasie dovolí.

Hľadanie svojho šťastného miesta

Koľko spojenia so svetom potrebujete? Ak aplikujeme lagom do našej psychiky, zistíme, že každý si musíme nájsť svoje šťastné miesto: tak akurátne spojenie s okolím, aby nás to nepohltilo. Len potom sa môžeme zamerať na to, čo nás robí šťastnými a je pre nás dôležité. Ak nám to neprospieva, je to ako so zbytočnými dekoráciami v domovoch – pustime to zo života. Novodobý FOMO (fear of missing out – strach, že nám niečo ujde) nás núti byť otrokmi kontroly telefónov, sociálnych sietí, až si niekedy neuvedomíme, že to robíme podvedome a nie preto, žeby sme v tom nachádzali radosť. Skôr hľadáme, čo „nám ušlo“ kým sme boli offline.

Do post-koronovej doby sa lagom hodí tiež ako dobrý liek voči nášmu strachu o budúcnosť. Ak sa zastavíme a zistíme, koľko toho máme, blysne nám v hlave aj myšlienka, za čím sa to tak ženieme. Nie je zlé si kúpiť niečo na seba, ani zájsť najesť sa do reštaurácie. No pri skrini plnej oblečenia, ktoré má na sebe ešte visačky z obchodu a plnom odpadkovom koši použitých balení od donáškového jedla by sa nám v hlave mohol spustiť malý lagom alarm: rovnováha sa nachýlila, čo tak trochu striedmosti?

Na našej webovej stránke používame súbory cookies. Prezeraním našej webovej stránky súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Viac informácií.